« Svibanj 2024 »

Vijesti iz knjižnice
Dječji časopisi: Nastavni sat za 2. c razredu u školskoj knjižnici
Autor: Biljana Krnjajić, 18. 1. 2024.

Danas, 18.siječnja.2024., održan je za 2. razred nastavni sat u školskoj knjižnici. Tema je bila: Dječji časopisi.

Uočili smo poučno-zabavne časopise za djecu kao što su npr. „Smib“, „Prvi Izbor“ i „Moj Planet“ koji
izlaze svaki s deset brojeva u godini. Doznali smo da časopis koji redovito izlazi svaki mjesec nazivamo mjesečnik. Pogledali smo naslovnice i uglas čitali naslov i podnaslov nekoliko časopisa izloženih u šk. knjižnici.
Razlikovali smo dječje časopise od časopisa za tinejdžere (npr. „Modra Lasta“) i dnevnog tiska, novina (npr. „Večernji List“).
Upoznali smo se s pojmom rubrika i sad znamo da je rubrika odjeljak u dnevnom listu ili časopisu s posebnim sadržajem i naslovom.  Na kraju smo naglasili kako je čitanje s razumijevanjem jako važno, ne samo za školu, nego za cijeli život! Zato su učenici na kraju sata bili upućeni na Hrvatski jezični portal  https://hjp.znanje.hr/ kako bi si samostalno mogli pronaći nepoznatu riječ i njezino značenje za svrsishodno čitanje s razumijevanjem! Knjižničarka zahvaljuje učenicima 2. crazreda i učiteljici Smilji Janjatović na posjeti i želi im uspješno čitanje!

Данас, 18. јануара 2024. године, у школској библиотеци одржан је час за 2. ц разред. Тема је била: Дечји часописи. Приметили смо едукативне и забавне часописе за децу као што су „Смиб”, „Први избор” и „Мој планет”, који сваки излази са десет бројева годишње. Сазнали смо да се часопис који редовно излази сваког месеца зове месечник. Погледали смо корице и сложно прочитали наслове и поднаслове неколико часописа изложених у школској библиотеци. Разликовали смо дечије часописе од часописа за тинејџере (нпр. „Модра ласта”) и дневне штампе, новине (нпр. „Вечерњи лист”).

Упознали смо се са појмом рубрика и сада знамо да је рубрика текст у дневним новинама или часопису са посебним садржајем и насловом. На крају смо нагласили да је разумевање прочитаног веома важно, не само за школу, већ за цео живот! Зато су ученици на крају часа упућени на хрватски језички портал https://hjp.znanje.hr/ како би сами пронашли непознату реч и њено значење за  читање с разумијевањем! Библиотекарка се захваљује ученицима 2. ц разреда и учитељици Смиљи Јањатовић на посети и жели им успешно читање!