« Svibanj 2024 »

GOO
Priče su zakon
Autor: Sanela Kralj, 7. 11. 2012.

Ovogodišnju smo radionicu povodom Dana škole odlučili održati u nama najbližoj Gradskoj knjižnici gdje smo uvijek rado viđeni. Za gostoprimstvo se pobrinula gđa. Vesna koja je pripremila radni prostor te materijale za tridesetak „pričalica“.

U uvodnom djelu smo gledali prigodne Unicef-ove filmove koji su nas potaknuli na i više nego uspješnu raspravu o položaju djeteta u današnjem svijetu, dječjim pravima, njihovom poštivanju i kršenju.

Neki od učenika su već bili upoznati s tematikom na satima Građanskog odgoja i obrazovanja/GOO-a, dok su se ostali vrlo brzo priključili iznošenju svojih stavova i zapažanja.

Kao ideja vodilja, smjernica naše radionice, poslužila je svima znana i rado čitana knjiga priča... Priče iz Vukovara, pisane stručnim perom Siniše Glavaševića. Ovo je ujedno bila i prilika iznova iščitavati bezvremenske redove mudrosti, života i iskustva. Učenici su birali svoje omiljene priče, sa zanimanjem jedni drugima prepričavali pročitano te izdvajali njima najzanimljivije citate.

Te su iste citate likovno prikazali na prigodnim plakatima te u njima tražili i prepoznavali pojedina dječja prava koja su sadržana u Konvenciji o pravima djeteta. Nakon toga su te iste citate i naslove priča prevodili na neki njima neobičan i zanimljiv jezik (tražila se knjiga više o japanskom, hebrejskom pismu). Zadovoljna klimanja glavom, pozitivni stavovi i osmjesi su doveli do zaključka da je radionica bila i više nego uspješna.

Naše su se mlade „pričalice“ snašle i prepoznale vrijednosti u Sinišinim pričama, a kroz svoj dječji filter razmišljanja propustili neka od vrlo važnih moralnih i životnih prava i pravila.

Napisala: Maja Stjepanović, nast.