« Svibanj 2024 »

Sat domoljubne poezije u OŠ
Autor: Branimira Barun, 5. 5. 2014.

Nigdje nije tko je svugdje.

(Seneka )

U sklopu proslave Dana grada Vukovara, vodeći se nekom sličnom  mišlju poput ove drevnoga rimskoga filozofa, našu su školu danas posjetile članice Udruge "Braniteljice Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije" te članovi čepinske Radionice pjesnika "Zanatlija".

Lijepe riječi malo koštaju, a tako su vrijedne. Jednom zapisane, one postaju dio sadašnjosti kao podsjetnik na prošlost. Za budućnost. U tom smo duhu danas radosno „okupirali“ naše školsko predvorje želeći čuti što su za nas priredili naši gosti.

Larisa Janičev – Stojanović, začetnica i voditeljica  projekta „Sat domoljubne poezije u OŠ“ u svome je uvodnom govoru prisjetila se kako je i ona nekoć bila naša učenica. u nastavku je istaknula osnovne ciljeve ovoga projekta:

S ponosom smo istakli ulogu žene u obrambenom Domovinskom ratu. Glavni ciljevi ove naše aktivnosti su: razvijanje kreativnog pisanja učenika na temu Domovinskog rata, razvijanje i njegovanje temeljnih vrijednosti Domovinskog rata među učenicima, poticanje na pisanje i razgovor na temu Domovinskog rata te promicanje uloge žene u Domovinskom ratu te stvaranje i pisanje domoljubne poezije.

Zanatlije“ su došle u sastavu: Franjo Kopecki, Zorislav Vidaković i Ivan Benak, a svoje je stihove  čitala i  Verica Marunček, pjesnikinja i braniteljica.

Ovim se projektom razvija vrijednost hrvatskog jezika, s osobitim naglaskom na Domovinski rat i domoljubnu poeziju. Članice UBDRVSŽ-a zahvalile su na  prilici da se  predstave kao braniteljska udruga,  razmijene  umjetnička dostignuća svojih članica/pjesnikinja, kao i njihovih, a sada i naših prijatelja iz Čepina.

"Satu domoljubne poezije" nazočila je i gospođa Violeta Grdić, predsjednica UBDRVSŽ, koja je izrazila zadovoljstvo načinom na koji su naši učenici poslušali današnji sat, posebice istaknuvši anegdotu vezanu uz gorljivi pljesak našeg prvog gledateljskog reda.

Dragi naši gosti, hvala vam na svemu i radujemo se nekom novom susretu.