Dobro došli u školsku knjižnicu!

…knjige su dio moje svakodnevnice,

nije mi potreban poseban dan da me podsjeti na njih.

Kao ni Valentinovo da me podsjeti na ljubav, ili dan žena…

No dobro je prisjetiti se tih šutljivih prijateljica

koje nas prate kroz život i

tako nam često uljepšavaju dane.

Školska knjižnica je mjesto na kojem spavaju knjige.

„Knjižnica na prvi pogled izgleda kao velika gomila požutjelog papira, mrtva, puna prašine, starudijskog vonja, a ustvari to je skladište duša koje su tu ostavile svoje želje, snove, misli, čežnje, ideje i osjećaje.  Knjižnica je krematorij pjesnika, filozofa i znanstvenika koji su u svojim knjigama, u tim svetim urnama, ostavili prah svojih lijepih duša, ali izvanredni i čudni prah koji je čuvan i za dolazeće naraštaje spremio svu onu hranjivost i živost živih stvaralačkih nutrina svojih stvaraoca“.

Jurjević, Juraj. Svakodnevno o (ne) svakidašnjem.

Čitajte! Od dobrih misli i knjiga sagradite svjetove čudesne ljepote!

Školska knjižnica osnovne škole Siniše Glavaševića u Vukovaru pruža obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informacijama. Školska knjižnica omogućuje učenicima stjecanje vještina za cjeloživotno učenje, razvija njihovu maštu i pomaže im da postanu odgovorni građani. (UNESKOV manifest za šk. knjižnice).

Cilj je učiniti knjižnicu kulturnim i informacijskim središtem škole i važnom jezgrom odgojno-obrazovnog procesa te osposobiti učenike da se koriste knjižnicom u svakodnevnom životu i radu te im pomoći u formiranju aktivne i kreativne osobe. Školska knjižnica – dnevni boravak škole.

Knjižnica je uključena u suvremene informacijske sisteme; zauzima centralni prostor za učenje i praćenje nastave.

Bez knjige i čitanja nema kulture, bez kulture nema nutarnjeg života individualca i društva u cjelini.

KNJIGE SU DEBELA PISMA PRIJATELJIMA!

ČITAJTE! OD DOBRIH MISLI I KNJIGA SAGRADITE SVJETOVE ČUDESNE LJEPOTE!

ČITATI ZNAČI – OTKLJUČATI UVIJEK NOVA VRATA!

ŠKOLSKA KNJIŽNICA JE MJESTO NA KOJEMU SPAVAJU KNJIGE – PROBUDIMO IH!

ČITAM, DAKLE – RASTEM!

Dobro došli u školsku knjižnicu!

Zadaće školske knjižnice:
-         osigurati pristup izvorima znanja ( slobodan pristup )
-         promicanje slobode mišljenja
-         suradnja s učenicima, učiteljima, roditeljima
-         samostalno pronalaženje informacija
-         poticanje čitanja – razvijati čitalačke vještine
-         raditi sa darovitim učenicima
-         pratiti i ispitivati zanimanje učenika za knjigu
-         pomoći učenicima s posebnim odgojno obrazovnim potrebama
-         biti sustavan dio cjeloživotnog učenja

Djelatnost knjižničara u školskoj knjižnici obuhvaća neposrednu odgojno – obrazovnu djelatnost, stručni rad te kulturnu i javnu djelatnost.

Školska knjižnica je mjesto gdje se učenik uvodi u svijet knjige i čitanja.

Zadaća školskog knjižničara je stvarati od učenika čitatelja koji će rado uživati u književnim djelima.

Nezaobilazna uloga školske knjižnice je u promicanju prava djeteta koja proizlaze iz temeljnog prava svakog čovjeka.

Školska knjižnica je prostor za kulturne i javne djelatnosti kao što su organiziranje kulturnih sadržaja – književnih susreti, natjecanja u znanju, tematske izložbe, tribune, predavanja.

Školska knjižnica treba biti multimedijsko središte svake škole.

Djelatno vrijeme

Ponedjeljak – srijeda

Utorak – četvrtak

Citajmo mi.pps
 Igrajmo se i stvarajmo.pdf

Vijesti iz knjižnice
Istraživanje referentne zbirke
Autor: Biljana Krnjajić, 27. 10. 2017.

U Mjesecu hrvatske knjige učenici 3.c razreda su, koristeći enciklopedije, proširivali svoje znanje o kestenju. Miris jeseni je i miris pečenih ili kuhanih kestenja koji griju, vesele i čine nas snažnijima u hladne dane.

Nakon uvodnoga dijela sata, u kojem im je knjižničarka objasnila i oprimjerila dijelove referentne zbirke, učenici su sami istraživali dijelove zbirke tražeći zadane pojmove o kestenju pomoću  QR kodova.
U ugodnom je prostoru i ugodnome društvu uvijek lijepo zaroniti u najbolje izvore znanja i uvjeriti se kako su tiskane knjige, koje su u današnje vrijeme već pomalo arhaični izvori znanja, jednako zanimljive kao i izvori koje nam omogućuje moderna tehnologija.

Što smo naučili na satu provjerili smo na zanimljiv i pouzdan način u  Plickers alatu s automatskim prikupljanjem i analizom dobivenih rezultata.

Učenici su na radionici o enciklopediji naučili sve o referentnoj zbirci. Kažu kako žele imati više takvih radionica u školi.