Vitin kutak
MEĐUNARODNI DAN DJECE
Autor: Vita Gotal, 11. 11. 2016.

Međunarodni dan djece obilježavamo 20. studenog. Na taj dan se obilježava obljetnica prihvaćanja dva dokumenta koji govore o pravima djeteta i mladih.

Svrha obilježavanja Dana djece je promoviranje važnosti osnovnih  ljudskih prava koja se odnose na maloljetnu djecu.

U Hrvatskoj se Dan djece obilježava prvog ponedjeljka u listopadu, a ostatak tjedna uključujući taj dan se obilježava kao Dječji tjedan.

Prava koja se navode u Konvenciji o pravima djeteta:

Prava preživljavanja – To su primjerice: pravo na život, pravo na prehranu, pravo na smještaj, pravo na zdravstvenu pomoć.

Razvojna prava – To su primjerice: pravo na obrazovanje, pravo na igru, pravo na slobodno vrijem, pravo na slobodu misli i izražavanja (vjere).

Zaštitna prava – To su primjerice: prava na zaštitu od zlouporabe, na zabranu dječjeg rada, zaštitu od droga, alkohola, na zaštitu djece izbjeglica, djece u zatvorima.

Prava sudjelovanja – To su primjerice: pravo na slobodno izražavanje svojih misli i pravo na udruživanje.