Monikin kutak
Svjetski dan Downovog sindroma
Autor: Monika Topić, 17. 3. 2017.

Vjerojatno smo svi upoznati s  Downovim sindromom, poremećajem među ljudima i djecom. Na taj dan svi   nose drugačije čarape u podršci njima.

Taj se poremećaj nažalost, ne može izliječiti niti predvidjeti. Down Syndrome International (DSI) je službeno odredio 21. ožujka kao Svjetski dan sindroma Down (WDSD).

Datum je bio izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma i podjednako se rabi sa sinonimom Down sindrom.

Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća. Kromosomi su sićušne nakupine bjelančevina u svakoj stanici ljudskog organizma.

Nije ga moguće izmijeniti, niti liječiti. ‘’Sindrom’’ je naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika, a ime ‘’Down’’ potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju. Ljudi s Downovim sindromom imaju određeni stupanj poremećaja u razvoju (mentalni hendikep).

Stupanj poremećaja varira od osobe do osobe i nemoguće je odmah poslije porođaja ustanoviti koji će stupanj poremećaja dijete imati.

Zato, zbog njih, obucite šarene čarape 21. ožujka i pokažimo im da smo uz njih!