Karlin kutak
Latinoamerički plesovi
Autor: Karla Vučković, 28. 4. 2017.

"Ples je utjelovljenje, radosti, duše i tijela, uzvišena komunikacija razumljiva svima, ples je disciplina, učenje, vještina, daje nam krila, uzvisuje i ćini slobodnijima."

Mambo

Mambo potječe s Kube, gdje su ga doveli naseljenici s Haitija. Na Haitiju je mambo bio svećenički vudu ples duhovnih savjetnika i iscjelitelja, koji su ujedno bili i organizatori javnih zabava.

Pod utjecajem kubanskog plesa rumbe, te razvojem američkog jazza, nastaje mambo.

Može se opisati i kao prekinuta rumba s naglaskom na 2. i 4. dobi. Ritam mamba u današnjem obliku je kombinacija swinga i kubanske muzike i u takvom obliku pojavljuje se od 1943. godine.

Kreće se na drugu dobu. Mambo je ulični ples u kojem žena i muškarac odmjeravaju kontrolu i snagu tj. izazivaju se.

Žena je vrlo snažna i mora biti dominantna kao i muškarac.

Muškarac pokušava zadržati kontrolu i impresionirati ženu fizičkom sposobnošću i brzinom.

Mnogi ljudi tretiraju mambo kao brzi ples, ali u svojoj biti on je polagan i precizan bez mnogo pokreta, sve se zasniva na nogama i bokovima.

Prelaskom mamba u noćne klubove razvija se novi stil znan pod imenom salsa.

Cha-cha-cha

Cha-cha-cha je latinoameripčki ples koji je nastao u Havani na Kubi 1950_ih i ubrzo postao jedan od omiljenih plesova na natjecanjima u latinoameričkim plesovima.

Nastao iz plesa zvanog mambo. Predstavlja vrlo ritmičan i temperamentan ples.

Smatra se vrlo izazovnim i slobodnim plesom s dosta izazovnih pokreta kukovima.

Rumba

Glavni razvoj je doživjela na Kubi, a potječe iz 16. stoljeća od crnih robova koji su dovedeni iz Afrike. Rumba je skupno ime za više kubanskih plesova u paru, a prije svega znači zabavu, ples.

U rumbi je najbitnije gibanje kukovima,jer to partnerici daje ženstvenost.

Radi razlikovanja od kubanske rumbe i bolera, koji postaju sve poznatiji i kod nas, za tu se varijantu sve češće koristi naziv "sportska rumba".

Samba

Samba je tipičan brazilski ples koji ima izvore u starim glazbenim folklornim motivima.
 Samba je izvedenica iz afričke riječi «semba», što znači bočno kretanje.

Samba je izborila svoje mjesto na plesnom parketu svojom lakočom i bezbrižnošću. Plesači se jednom vrstom valovitog gibanja u tijelu kreću po dvorani, a ono proizlazi iz gibanja zdjelicom.

Samba je veseo ples pun ritma koji se posebno izražava u stilu koji je nešto različitiji od drugih latinoameričkih plesova.

Paso doble

Paso doble je porijeklom španjolski ples, a pleše se uz glazbu španjolske korapčnice. U Španjolskoj se ples sam po sebi ne prikazuje na plesnom podiju, a ako da, izvodi se u samostalnoj verziji na pozornici.

Karakter "Paso" plesača uveliko određuje motiv koride. Od plesača, kao matadora-toreadora očekuje se gotovo pretjeran ponos, hrabra odlučnost i elegancija, a od plesačice svjesna udaljenost, velika fleksibilnost i brzina.

Jive

Jive spada u kategoriju natjecateljskih latinoameričkih plesova, iako bi se po karakteru svrstavao u grupu boogie/swing plesova. Porijeklo riječi jive je nepoznato.

Pretpostavlja se da znači blebetanje, što mu daje razigran i glasan karakter.

Sadrži poskok, a njegovi koraci se ponekad koriste u rock n rollu. Brz i poletan, ali težak ples za koji vam treba puno energija.

Salsa

Salsa je vrsta plesa porijeklom s Kube, gdje se isprepletala europska i afrička popularna kultura.

Ime je dobila od španjolske riječi "salsa", koja znači "umak". Time se sugerira, da je ovaj ples, spoj različitih utjecaja.

Pleše se uz glazbu bogatu ritmom. Obično se pleše u parovima, a može i solo.