Helenin kutak
Svjetski dan smijeha
Autor: Helena Vuković, 10. 1. 2017.

Cilj je Svjetskog dana smijeha potaknuti ljude da se što više smiju jer će se osjećati bolje, rasteretiti stresa, smanjiti brige i depresiju i tako ojačati imunitet.

"Smijeh je najbolji lijek", citat je s kojim je Indijac Madan Kataira 1998. utemeljio Svjetski dan smijeha koji se slavi dva puta godišnje, 10. siječnja i 2. Svibnja. Dokazao da je smijeh najbolji lijek protiv mnogih bolesti, prvenstveno protiv stresa koji je u suvremenom načinu života u svakodnevnom porastu.

Također je otkriveno da je potrošnja energije u nekoliko minuta smijeha jednaka količini potrošene energije nakon 15 minuta vježbanja na sobnom biciklu. Kad se smijemo radi nam 15 mišića lica. Istraživanja pokazuju da se u odrasloj dobi smijemo oko 17 puta dnevno, a najmlađi to čine oko 300 puta dnevno. Žene se češće smiju muškarcima, nego muškarci ženama. Dokazano je da su se ljudi nekad smijali u prosjeku 18 minuta dnevno, a danas je to svedeno na tek šest minuta. Ako uzmemo u obzir da je, po nekim istraživanjima, 70 posto oboljenja vezano za stres koji je u svakodnevnom porastu, ljudi bi se trebali truditi svakoga dana smijati koju minutu duže. Smijeh je, osim čovjeku, svojstven i drugim sisavcima - dupinima, psima, konjima... Ljekovitost smijeha poznata je od davnina čemu svjedoče i brojna literalna i kazališna djela, filmovi te brojne druge manifestacije kojima je cilj nasmijati ljude, da bar na neko vrijeme zaborave brige.

Helena Vuković