Emin kutak
Sveta tri kralja!
Autor: Ema Pendić, 5. 1. 2017.

Jesu li Vam poznata imena Melkior, Gašpar i Baltazar? Pa to su Sveta tri kralja, naravno!

Oni su se došli pokloniti malom Isusu, koji se rodio u štalici! Pogledajte što još piše o njima!

Drugi naziv je Bogojavljenje…Na Zapadu, u Rimokatoličkoj Crkvi, Božić se počeo slaviti prije Bogojavljenja, a datum Božića bio je 25. prosinca. Kad je s Istoka krajem 4. stoljeća uvedeno slavlje Bogojavljenja 6. siječnja, Božić je ostao blagdan Isusova rođenja, a Bogojavljenje je naglašavalo spomen pohoda triju Mudraca i Isusovo krštenje. Usto, razdoblje između ova dva blagdana počelo se profilirati kao božićno vrijeme u liturgijskoj godini, koje će kasnije biti produženo sve do 2. veljače.

U franačkoj državi, u Kölnu, uspostavljeno je svetište u kojem su se čuvale relikvije Svetih triju kraljeva. Ovo je svetište postalo središtem hodočašća naroda iz mnogih dijelova središnje, zapadne i sjeverne Europe (postoje podaci i o hrvatskim hodočasnicima. Posljedica takvog velikog pokreta hodočasnika bilo je gotovo potpuno poistovjećivanje blagdana Bogojavljenja s isključivim spomenom ovih kraljeva, kojima je tradicija nadjenula imena Melkior, Gašpar i Baltazar.

Prema Evanđelju po Mateju, došli su "s istoka" u Jeruzalem, prateći betlehemsku zvijezdu, zvijezdu repaticu

Postoje i pjesme koje se pjevaju 6. Siječnja! Jedna od tih je „Tri kralja jahahu“ evo i tekst te pjesme!

Tri kralja jahahu
S onih sunčanih stran,
tri dara nošahu,
mir, zlato, tamijan.

Tri kralja dođoše
pred grad Jeruzalem
pitajuć za mjesto
gdje se rodi Isus.

Mariji rekoše:
Zdravo, oj Djevice,
zdravo, oj Majčice,
nebeska Kraljice.

Isus digne ruke,
drago im hvaljaše,
i nebeske dvore
njima obećaše.

Sada možda znate više o danu Sveta tri kralja!