ALKARSKA SRIDA U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Ružica Sabo, 8. 5. 2017.

Učenici Osnovne škole Siniše Glavaševića prigodno su se brojnim aktivnostima uključili u promociju svečanosti odigravanja Sinjske alke u Vukovaru. Kako nam se svakim danom sve više približavao taj povijesni događaj, uzbuđenje je raslo, a u pripremama za tu vitešku igru i brojne aktivnosti učenici su rado sudjelovali.

Svoj doprinos dali su učenici od 1. do 4. razreda kroz niz aktivnosti integriranim danom „Alkarska srida u Vukovaru“ gdje su učili o toj viteškoj igri i hrvatskim kulturnim dobrima.

Dan je započeo fotografiranjem iz zraka – milenijskom fotografijom svečano odjevenih malih alkara i svih sudionika zauzimanjem položaja u obliku alke.

Slijedilo je natjecanje tradicionalne Alke malih alkara odjevenih u tradicionalnu nošnju, dok su im koplja nosili alkarski momci. Djevojčice su uljepšale natjecanje stupajući uz alkarsku koračnicu.

Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, Ana Živanović svojom je nazočnošću uveličala održavanje ove svečane prve Alke u našoj školi i nije krila oduševljenje ovakvim načinom obilježavanja, ne samo trčanjem nego i izradom prigodne odjeće kojom su prikazali pravu povijest, kulturu i običaje sinjskoga i cetinskoga kraja u Vukovaru.

Trka je bila organizirana na tradicionalni način, poštujući pravila Alke, a nakon tri trke odigrano je i pripetavanje. Slavodobitnik prve Alke u našoj školi je Stjepan Molnar, koji je nakon pripetavanja bio bolji od Leona Morica. Treće mjesto po broju osvojenih punata zauzeo je Manuel Markanović.

Svoje znanje koliko je bogata naša kulturna baština i tradicijsko nadmetanje Sinjske alke pokazali su predstavnici razrednih odjela u kvizu korištenjem suvremenih metoda s QR kodovima gdje je također bilo pripetavanja između 1. a i 4. a razreda, a pobijedio je 4. a razred.

Svoju kreativnost pokazali su u likovnom natječaju za izradu poštanske marke na temu „Alkarska srida u Vukovaru“.

Djeca su sa zadovoljstvom sudjelovala u toj viteškoj igri. Naši su mali alkari vješto i hrabro odigrali svoju Alku te poručuju: „Nek' otpočne prva trka!“ i tako svake godine.

Učiteljica: Ružica Sabo

Pripravnica: Dragana Žarković