Festival nekol'kominutnog filma
Autor: Branimira Barun, 16. 6. 2015.

Jučer su se u našoj školskoj knjižnici  šarenim tepihom prošetali (crveni nismo imali ;) ) brojni autori koji su svojim filmskim ostvarenjima sudjelovali na FESTIVALU NEKOL'KO MINUTNOG FILMA, završnici našeg ovogodišnjeg školskog projekta: Medijska pismenost.

Od anketnog ispitivanja i radijske emisije, preko zidnih novina i režiranja kratkih filmova obrađivali smo temu pismenosti na području medijske kulture. Brojni su se učenici i učenice natjecali u 7 kategorija čije smo pobjednike proglasili i vidjeli tijekom jučerašnjeg festivalskog školskog sata.

Prva kategorija zvala se MOJ IDOL. U vrijeme kada jednim stiskom na računalu možemo zaviriti u živote slavnih, i onih koji bi se takvima smatraju, važno je odabrati prave istinske idole.

U ovoj se kategoriji natjecalo 5 filmova čiji su autori:

[*]       Vanja Vugdragović i Adriana Radić

[*]       Bojana Mitrović, Jovana Končar i Nevena Jezdimirović

[*]        Jelena Đerić i Mia Igić

[*]       Andrea Bilušković i Kristina Nikolić

[*]       Luka Nikolić.

Pobjedu su odnijele: Bojana, Jovana i Nevena.

Sljedeća su tematska kategorija bili GRAFITI, područje  koje se bavilo temom jesu li ti zapisi umjetnost ili šaranje. Navedena je kategorija posebna iz dva razloga. Prva je zanimljivost teme, odnosno broj pristiglih radova za ovu „točku dnevnog reda“, a to su:

[*]       Aleksandar Božić

[*]       Mia Matić i Nives Gašparović

[*]       Andrej Plavšić

[*]       Doroteja Arbutina

[*]       Leona Manjoš, Anastasija Stjepanović i Luka Konjević

[*]       Sanja Petrušić

[*]       Mia Starčević i Korina Matković

[*]       Andrija Bašan i Marko Kurtović

Druga su zanimljivost dva nagrađena filma: Aleksandrov film kao najbolji edukativni uradak te rad Mie i Nives za samostalan istraživački rad.

TURIZAM I MARKETING najpopularnije su djelatnosti modernog doba. Sljedeća kategorija bavi se upravo time: Kako uvjeriti turiste da je upravo Vukovar „place for must see“, mjesto koje neizbježno morate vidjeti. Na natječaj za ovu kategoriju filmove su poslali:

[*]       Aleksandra Bojić

[*]       Melisa Jukić-Sunarić i Valentina Venn

[*]       Monika Topić

[*]       Ena Vulić

[*]       Matea Batarelo u suradnji s Martinom Horvatinović i Doroteom Krnjić

[*]       Matea Galić, Valentina Stanić i Mihaela Sadlek.

A pobjednice su Melisa i Vennica.

Iz prethodne smo kategorije izdvojili film Brigite Solaković i Petre Kordić za poseban stil turističke promidžbe našega grada. Kategoriju smo nazvali SKITAM SE I SNIMAM – pokušaj prvi.

Nagradu je u svoje i Brigitino ime (koja se brčka na Jadranu, blago njoj ;) ) primila Petra.

RAČUNALNE su IGRICE megapopularne među dečkima. Stoga i ne čudi da su se navedenom temom bavili samo oni:

[*]       Leon Kulčicki i Ante Subotić

[*]       Mario Stjepanović i Filip Subašić

A pobjednički je ovaj drugi binom: Filip i Mario.

O REKLAMIRANJU kao psihološkoj kategorijii, uvjeravanju kupaca da moraju i trebaju kupiti i mnogo toga nepotrebnoga, već smo govorili. Ova se kategorija upravo osvrće na to. Navedenom su se temom bavili:

[*]       Ema Pendić, Valentina Juhas i Helena Vuković

[*]       Filip Kordić i njegovi suradnici

[*]       Karla Vučković, Lana Kulčicki i Magdalena Kovačević

[*]       Milica Kunić, Tanja i Anđela Stanković.

A pobjednice su: Ema, Valentina i Helena.

I za kraj ANTIREKLAMA, razotkrivanje gornje teze u sarkastičnome tonu. Luka Ivankiv, Ivan Orešković i Darko Sablić pobjednici su ove kategorije.

Bio je to naš prvi FESTIVAL NEKOL'KOMINUTNOG FILMA. Hoće li nagodinu biti i drugog, nemamo pojma! Dotada uživajte i ljetu…

Za kraj zahvaljujemo nastavnicima Draženu i Mladenu za izradu Oscara, a Kristini i Moniki na suverenu vođenju programa.

tekst: Branimira Barun

fotografije: Branimira Barun i Maja Stjepanović