„VUKOVAR – MJESTO POSEBNOG PIJETETA“
Autor: Sanela Kralj, 22. 11. 2013.

Hrvatski državni sabor donio je 1999. godine Odluku o proglašenju 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kojom je određeno na dostojanstven i primjeren način odati počast svim sudionicima obrane Vukovara – grada simbola hrvatske slobode.

Terenskom nastavom 13. studenoga, učenici od 1. do 4. razreda Osnovne škole Siniše Glavaševića, započeli su obilježavanje dana boli i patnje onih koji su nam u Domovinskom ratu svojom borbom i životima osigurali mir u domovini. Posjetili su Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i Crkvu Gospe Fatimske.

Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti izgrađen je na mjestu nekadašnje pošte u kojoj je 1991. godine bilo zapovjedništvo ovog dijela grada. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake, koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar. U središtu doma je ponor s kupolom uništenog tenka, a okolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade.

Ispred spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji poput Blage Zadre, junaka Domovinskog rata. Nakon obilaska Doma, zapalili smo svijeće za sve poginule i nestale branitelje ispred njegove biste.

Posjetili smo i Crkvu Gospe Fatimske, koja nas je ispod ruševina crkve čekala punih 9 godina. Pater Vjenceslav Janjić upoznao nas je s prošlošću Crkve i njezinom značenju.

Po povratku u školu svojim likovnim radovima,  simbolima Vukovara,  ukrasili smo hol škole.

Prigodnim programom i minutom šutnje, 15. studenoga, odali smo u školi počast svim žrtvama rata u Vukovaru. Učenici su 18. i 19. studenoga sa svojim roditeljima (neki i sa učiteljima) sudjelovali u Koloni sjećanja u Vukovaru i Borovu naselju.

20. studenoga na dan pogibije Siniše Glavaševića, čije ime ponosno nosi naša škola, zapalili smo svijeće ispred njegove biste i prisjetili se nekih njegovih riječi i izjava koje je poslao iz ratnoga pakla 1991. godine.

Napisala: Josipa Rehak, 7.r.