Projekt "Naša mala knjižnica": popularizacija kvalitetnih knjiga i poticanje kritičkog čitanja među djecom
Autor: Biljana Krnjajić, 5. 12. 2019.

Ove godine knjižnica započinje s međunarodnim projektom Ibis grafike Naša mala knjižnica koji je namijenjen školama kako bi se djecu od rane dobi motiviralo na čitanje i kreativno izražavanje, te upoznavanje s europskom književnošću. U projektu će sudjelovati prvi razredi i učiteljice Ružica Sabo i Gordana Lavrnić, a provodit će se cijelu školsku godinu 2019./2020.

Glavna svrha projekta je motivirati  školsku djecu, putem zanimljivih zadataka, kako bi se u budućnosti dobila publika koja će biti spremna kritički čitati književna djela. Zanimljivi zadatci koji se temelje na sadržaju knjiga iz projekta, potiču djecu na aktivno sudjelovanje i pažljivo čitanje s razumijevanjem.

Da se ljubav prema knjigama razvija i potiče od malih nogu, dokazuje i današnji posjet prvašića školskoj knjižnici. U slopu projekta ''Naša mala knjižnica'' Učenici prvoga razreda i učiteljica Ružica Sabo posjetili su školsku knjižnicu.

Na radionici je predstavljena knjiga iz koje smo pročili priču i pomoću Kocke  pričalice pričali svoju priču.

Kocka služi da učenik nakon bacanja sam osmisli rečenicu vezanu uz sliku prikazanu na kocki. Drugi učenik mora najprije ponoviti rečenicu koju je izrekao prvi učenik, zatim SMISLENO nastaviti priču vezanu uz sliku koju je on dobio bacanjem. Igra postaje zanimljiva kod četvrtog ili petog učenika, koji već pomalo zaboravlja prve rečenice pokušavajući osmisliti vlastitu, a da se tematski vezuje uz prvog igrača.

Naravno, to izazove i puno veselja, jer u ponavljanju mnogi promijene redoslijed i nastaju čudne priče koje vesele učenike.

U prosincu  pričamo priče vezane uz nadolazeće blagdane.

Izradili smo i Adventski kalendar priča – zeleni hamer na kojem su naljepljena 24 crvena džepa. U svakom džepu kalendara nalazi se po jedna božićna priča.