Dan planeta Zemlje
Autor: Helena Vuković, 20. 4. 2018.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja na svim kontinentima brojnim događanjima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša u cilju zaštite prirodnih resursa te kako bi se skrenula pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja.

Počeci obilježavanja Dana planeta Zemlje sežu u 1970. godinu kad su pod vodstvom američkog senatora Gaylorda Nelsona diljem Sjedinjenih Američkih Država održane prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša na kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi, a prozvane su nacionalnim skupom o okolišu.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini ponovno je aktualizirano 1990. kada je u manifestacijama sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta, što je dalo veliki poticaj održavanju Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. godine.

Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća je skupština UN-a 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje kako bi se ojačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.

U povodu Dana planeta zemlje održat će se brojne aktivnosti. Hrvatski Crveni križ (HCK) ove godine nastavlja s provođenjem ekološkog projekta “Crveni križ u plavom okviru” kojemu je cilj podizanje svjesnosti o važnosti očuvanja prirodnih ljepota Hrvatske koje su jedan od ključnih elemenata uspješnog turizma.

National Geographic Hrvatska i Lauba predstavljaju izložbu fotografija simboličnog naziva “Minuta šutnje” – za planet Zemlju svjetski poznatoga dokumentarnog fotografa i snimatelja te humanitarca Zorana Marinovića.

Sveučilište u Zagrebu i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) organiziraju okrugli stol pod nazivom “Dan planeta Zemlje-prirodna i kulturna dobra, znanstveni i stvaralački pristup”.

Osim toga, najavljen je i Marš za znanost koji će se održati u više od 40 država nastojeći okupiti stotine tisuća znanstvenika i građana kako bi ukazali na značaj obrazovanja i znanosti u suvremenom svijetu.