Klasični plesovi
Autor: Helena Vuković, 28. 4. 2017.

Danas smo obilježili u našoj školi Svjetski dan plesa, koji se u ostalim zemljama obilježava sutra, 29.4.2017.

Valceri

Riječ valcer potječe od njemače riječi «walzen», što znači kotrljati, okretati, kliziti. Valcer je «rođen» u bečkim četvrtima i alpskim regijama Austrije.

1. Bečki valcer, ples je balova i zabava, a u samoj glazbi naglašeni su gudački instrumenti. U kasnijem pohodu valcera veliku ulogu je preuzela i dinastija Strauss sa svojom glazbom.

1. Engleski valcer je vrsta plesa svoje ime dobio je prema zemlji porijekla, Engleskoj. Plesali su ga već na svjetskom prvenstvu 1922. godine, ali samo ime koristi se tek od 1929. godine. Ples se počeo formirati od Bostona i Slowfoxa.

Grupa foxtrot-plesova (Quickstep, Slow-fox,...)

1. Quickstep spada u klasične, tj. standardne plesove. Sastoji se od izmjeničnih brzih (quick) i sporih (slow) koraka. Na razini sportskih natjecanja, pleše se kao zadnji ples. Zajedno sa Slowfoxom se ubraja u Foxtrot s tim da je Quickstep brzi Foxtrot.

1. Slowfox spada u klasične, tj. standardne plesove. Sastoji se od izmjeničnih brzih (quick) i sporih (slow) koraka. Smatra se jednim od težih plesova za naučiti, posebno u sklopu sportskih plesova. Iako se za Slowfox još koristi naziv Foxtrot.

Klasični tango

Tango je ples nastao u Južnoj Americi u 18, stoljeću kombinacijom elemenata crnačkoga plesa i španjolske melodike.

Step

Step je vrsta plesa. To je veseo, ritmičan i bučan ples prilikom kojega se korištenjem stopala proizvode različiti zvukovi.

Blues

Blues je vokalno-instrumentalni glazbeni stil koji se temelji na uporabi "plavih nota" i strukturi od najčešće 12 taktova koji se ponavljaju.