Međunarodni dan dječje knjige
Autor: Biljana Krnjajić, 9. 3. 2017.

Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine kako bi se ukazalo na važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju.

Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena – 2. travnja. Svake godine jedna od nacionalnih sekcija IBBY-ja (International board on books for young people), međunarodne neprofitne i nevladine organizacije kojoj je cilj spajanje djece i knjige, ima priliku biti sponzor Međunarodnog dana dječje knjige. Ta sekcija za tu priliku osmišljava i izrađuje plakat, smišlja temu i poruku za svu djecu svijeta. Ruski IBBY ponosan je dio IBBY svjetske obitelji više od pola stoljeća i pokrovitelj Međunarodnog dana dječje knjige 2017. Ovogodišnju poruku djeci napisao je, u Rusiji popularan i dobro poznat autor, Sergej Mahotin.

Poruka djeci svijeta:

Rastimo s knjigom

U ranom djetinstvu volio sam graditi kuće od kockica. Umjesto krova služile su mi knjige, osobito one sa slikama. U mojim snovima penjao bih se u te kuće, legao na krevet od kutija šibica i gledao u oblake ili zvjezdano nebo. Sve je ovisilo o slici koja mi se više sviđala. Nastajao sam poput svakog djeteta, stvoriti za sebe ugodno i sigurno okruženje. I dječje su mi knjige u tome pomagale.

Kad sam postao stariji, naučio sam čitati i knjiga iz moje mašte počela je više ličiti leptiru ili čak ptici nego krovu. Onako rastvorena na prozorskoj je dasci mahala stranicama kao krilima i prije nego li će odletjeti kroz otvoreni prozor, uzeo sam je u ruke i počeo čitati žureći u druge svjetove šire i dalje od moje mašte. Kojeg li zadovoljstva držati u rukama knjigu! Prvi čas ne znaš što je u njoj. Odupireš se napasti pogletadi zadnu stranu. A kako li tek ljepo miriše! Poseban je to miris, uzbudljiv i jedinstven. Vrhovi nekih stranica još su sljepljeni kao da se knjiga još nije probudila. Probudit će se kad je počneš čitati.

Rasteš, a svijet oko tebe postaje sve kompliciraniji. Nailaziš na pitanja na koja ni jedna odrasla osoba nije spremna odgovoriti. Pa ipak, važno je s nekim podijeliti svoje nedoumice. I knjiga je opet tu. Priskače u pomoć. Mnogi od nas sigurno su mnogo puta pomislili ova knjiga kao da je pisana o meni. Glavni lik ima iste probleme, ali oni za njega nisu nerješivi pa tko onda ne bi poželio biti kao on, hrabar i snalažljiv.

Kad neka djevojčica ili dječak kažu "Ne volim čitati", ja se nasmijem! Ne vjerujem im. Sigurno vole jesti sladoled, igrati igrice, gledati zanimljive filmove. Drugim rječima, vole se zabavljati. A čitanje je u prvom redu, veliki užitak. Osobito čitanje knjiga za djecu jer one su zato i napisane.