GOOvci posjetili Općinski sud u Vukovaru
Autor: Maja Stjepanović, 28. 10. 2016.

Odazvali smo se javnom pozivu koji je upućen svim građanima 28.listopada 2016.god. povodom manifestacije Dan otvorenih vrata sa ciljem obilježavanja Europskog dana pravosuđa (ustanovljen je 2003.god. od strane Vijeća Europe).

Svrha obilježavanja toga dana je upoznavanje građana s djelovanjem pravnog sustava u njihovim zemljama, edukaciji i informiranju o njihovim svakodnevnim pravima u području građanskog pravosuđa.

Sa zanimanjem smo obilazili zgradu Suda, upoznavali se s pojedinim segmentima radnog procesa, prikazan nam je informatički sustav u području gradskog sudovanja itd.

Zahvaljujemo gosp. Davorinu Smičiću (sudac ovlašten za obavljanje poslova sudske uprave) koji nas je revno i zanimljivo upoznavao s različitim sudskim odjelima te objasnio kako Općinski sud nije samo mjesto gdje se nekome sudi.

Ipak, nama su bile neobične prostorije pritvora u podrumu zgrade Suda te sama sudnica u kojoj se odvijaju građanske parnice.

Pažljivo smo razgledali zemljišnoknjižni odjel, gdje smo vidjeli najstarije dokumente o zemljišnim posjedima,objašnjeno nam je kako funkcionira sudska pisarnica za prijem pošte te kako se provodi parnični upisnik.

Kao učenici koli pohađaju nastavu GOO-a ovaj nam je posjet približio pravnosudske  pojmove koje obrađujemo u nastavi unutar zadanih građanskih dimenzija.