„ČITAJMO 100 NA SAT“
Autor: Ružica Sabo, 6. 10. 2016.

Učenici 2. a razreda 4. listopada čitali su sa svojim učiteljicama i školskom knjižničarkom, uz Svjetski dan zaštite životinja i obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige, slikovnice o sretnim, tužnim, ugroženim i izumrlim životinjama.

Tako smo u Mjesecu hrvatske knjige započeli projekt „Čitajmo zajedno, čitajmo zaboravljene knjige“. Prva aktivnost bila je povodom Međunarodnog dana životinja kako bi naglasili jedinstven odnos ljudi i životinja u različitim životnim uvjetima i upozorili na ugrožene vrste i probleme njihovog življenja. Razgovarali su o odgovornosti prema svim vrstama životinja, naročito o brizi prema kućnim ljubimcima. Čitali su knjige o životinjama, a potom razgovarali o različitim situacijama: Mogu li životinje biti tužne kao djeca? Mogu li biti sretne? Koliko je ugroženih vrsta danas u svijetu? Koje su to ugrožene životinje? Razumiju li što znače pojmovi „izumrlo“, „ugroženo“ i „fobija“?

Povezali su sve to s nastavom prirode i društva i likovne kulture i od prirodnih materijala koje su skupljali tijekom proteklog tjedna izradili cvjetove i različite vrste životinja.

Ovom prigodom učiteljice 2. a i 2. b razreda i knjižničarka podijelile su časopis Radost i knjigu Ivane Brlić – Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića koje im je darovalo uredništvo Večernjeg lista, kako bi potaknuli učenike na čitanje s razumijevanjem, istraživanjem, otkrivanjem i kreativnim stvaranjem, jer je učenje na takav način najučinkovitije.

Učiteljica: Ružica Sabo

Pripravnica: Marina Žulj