MI IH OBOŽAVAMO, A VI?
Autor: Maja Stjepanović, 4. 10. 2016.

Svjetski dan zaštite životinja je međunarodni dan koji se obilježava 4. listopada svake godine, posvećen je pravima životinja i njihovu blagostanju, s posebnim naglaskom na odnos čovjeka prema ostalim životinjama i važnosti svih životinja za život na Zemlji.

Proglašen je 1931.god. na konvenciji ekologa u Firenci kako  bi se naglasio nepovoljan položaj ugroženih vrsta. Za Svjetski dan životinja odabran je taj datum  jer se toga dana slavi svetkovina sv. Franje Asiškog, sveca zaštitnika životinja. Od tada Svjetski dan životinja postaje dan prisjećanja i odavanja počasti svim životinjama, a poseban je naglasak stavljen na ljude koji vole i poštuju ostale životinje.

Naši učenici obožavaju životinje. To su danas i pokazali -  sudjelovali su na organiziranoj terarističkoj radionici u holu škole, donijeli svoje kućne ljubimce te pričali o njima,interesirali se oko života egzotičnih vrsta, postavljali pitanja licenciranoj trenerici pasa.

Nikolina Erić, 5.c – moj zamorac Lili, 7 mjeseci stara, ona je moj prijatelj prije svega

Lucija Kuća, 6.a – moj zamorac Gita, koliko mi znači toliko je i volim!

Luka Tuličić, 5.b – moja Goga, australijska zeba, obožavam ju

Gabrijel Smud, 5.b – moj Kiki, nimfa, prekrasno pjeva

Lejla Pulić, 5.a – moji Mona i Riki, papige tigrice, uvijek zaigrane

U školskom holu upriličena je zanimljiva izložba s pripadajućom radionicom teraristike. Zahvaljujemo predsjedniku Udruge Feniks učitelju Novici Gajiću koji je omogućio ovo zanimljivo druženje neobičnih životinjskih vrsta i učenika.

Imali smo priliku vidjeti tarantule, škorpiona i 3 zmije (kraljevskog pitona, rusku štakorašicu i kukuruznog smuka).Ove su životinje bile pod budnim i sigurnim okom voditelja terarističko-akvarističke sekcije Kristijana Lebara i njegove asistentice Teodore Nešić. Tajnik Udruge Goran Vučković naglasio je važnost promicanja zaštite životinja te spomenuo  kako sve manji broj mladih ljudi ima dodira sa životinjama. Upravo zbog toga, Udruga skoro deset godina radi na  promicanju uzajamne ljubavi, ima članove širom Slavonije i posebno se vole odazvati školskim pozivima, kada učenici mogu iz prve ruke od stručnjaka saznati o pojedinoj životinjskoj vrsti.

Glavnu su ulogu na školskom igralištu imali mješanka Šana i švicarski ovčar Boki. Zahvaljujući našem domaru Siniši Laliću imali smo čast upoznati vrsnu i sposobnu licenciranu trenericu za obuku pasa,Alenku Medak. Ona je predstavila svoju četveronožnu mezimicu, 3 godine staru mješanku iz Azila te učenicima približila i objasnila kako treba izgledati svakodnevno druženje psa i njegovog vlasnika.

Naglasila je tu veliku ljubav, brigu i bavljenje s psom minimalno dva sata dnevno. Sa znatiželjnom djecom podijelila je dojmove o obveznom  cijepljenju,prehrani, čišćenju zubi,  pravilima šetnje po javnim površinama i u  parkovima. Pokazala je kako psa možemo naučiti da sjedne na naredbu i koje igre traženja psi vole igrati. Bila je vrlo zanimljiva i edukativna, što se našim učenicima jako svidjelo.

Siniša je svog dvogodišnjeg ovčara stručno poveo u demonstraciju jedne lagane šetnje uz nogu i pokazao kako pas reagira na govorne naredbe.

Naša  ravnateljica Slavica Mišić je ovom prilikom svima poručila da vole sve životinje kao što vole svoje kućne ljubimce te da se  ne smiju zaboraviti i oni  bez doma, koji lutaju ulicama i trebaju našu brigu.

Naš je životinjski dan zaokružen prigodnim plakatima, nastavnim jedinicama u razredu te prigodnom glazbom. Volite i čuvajte sve životinje.wink

Fotografije: Maja Stjepanović, Dubravka Ponjević