Ruksak (pun) kulture
Autor: Maja Stjepanović, 19. 5. 2015.

Projekt Ruksak (pun) kulture jedinstveni je kulturno-edukativni program na državnoj razini koji su zajedno pokrenuli Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta kao dopunski program potpore kurikulumu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama.

Program Ruksak (pun) kulture omogućava dostupnost, približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, razvijanje njihove estetske kulture, općenito senzibilizira djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture. Namjera programa je da umjetnost i kultura budu jednako dostupne svoj djeci na području.

Na Javni poziv Ministarstva kulture za predlaganje programa Ruksak (pun) kultureumjetnost i kultura u vrtiću i školi u 2015. godini pristiglo je 267 različitih programa, a stručno povjerenstvo za provođenje je izabralo 47 programa. Ove je godine izabrana i naša škola u kojoj se provodi nastava GOO-a.

U svakoj je županiji program u prosjeku vidjelo oko 200 djece, osim u Osječko – baranjskoj, Vukovarsko – srijemskoj i Šibensko – kninskoj županija, gdje je broj učenika nešto veći ( njih oko 500).

Dragi i predani predavači iz udruge Djeca susreću umjetnost posjetili su nas 19.svibnja i pripremili nam projekciju nizozemskog igranog filma Kauwboy. Naši su učenici filmsku priču o Joju, živahnom desetogodišnjaku, pozorno odgledali te s velikim zanimanjem popratili prijateljstvo filmskog junaka s ptičjim mladunčetom čavke koje je ispalo iz gnijezda.

Nakon filma uslijedila je radionica u školskoj knjižnici gdje su učenici iz građanskoga odgoja analizirali viđeno kao pravi filmski kritičari. Prof. Snježana je kao voditelj bila ugodno iznenađenja medijskim znanjem naših učenika te pohvalila izrečene kritike na račun igranog filma. Nadamo se kako je ova suradnja samo jedna u nizu budućih koje ćemo organizirati s ovom udrugom.