SVJETSKI DAN PLESA U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Sanela Kralj, 30. 4. 2015.

Svjetski dan plesa u našoj školi obilježavamo od 20. travnja 2012. godine, jer je ples odličan izbor tjelesne aktivnosti za sve dobne skupine koji prevladava sve političke, kulturne i etičke prepreke.

Širom svijeta se Svjetski dan plesa slavi od 29. travnja 1982. godine  u čast Jeana Georgesa Noverra, začetnika modernog baleta i plesnog reformatora. Kako je svrha plesa ujediniti ljude kroz umjetnost koju razumiju svi bez obzira na jezik koji govore i u Hrvatskoj se Svjetski dan plesa obilježava od 1999. godine.

I ove godine smo u našoj školi slavili ples i pokret kao život. Svojim prezentacijama uključili su se učenici od 1. – 5. razreda sa svojim učiteljima i voditeljima, te pokazali da je za plesni pokret potrebna samo dobra volja.

Na samom početku prikazan je kratki film prisjećanja kako smo lani obilježili Dan plesa u školi. Mnogi su se prepoznali i veselo komentirali svoj nastup.

Program smo započeli tradicijskim plesovima i dječjim narodnim igrama: „Mali bratec Ivo i sestra Marica“  i „Ćiro“, koje su prikazali mali folkloraši, a spoj modernog i tradicijskog otplesale su učenice 5.a i 5.b razreda uz pjesmu „Selo moje veselo“. U nastavku su učenici 1.a, 1.b i 2.a razreda uz pjesmicu „Šubi dubi“ pokazali kako je to kada jede puno čokolade. Sjajna je bila i plesna skupina uz glazbu „One direction“, a oduševili su publiku učenici 3.b razreda svojim „Lets twist again“, kao i učenice 4.b razreda svojom koreografijom uz „Just dance ketchup“. A kako se ponašaju turisti kada dođu u Španjolsku pokazali su učenici 4.a i 3.b razreda uz ritam pjesme „Veo, veo“.

Na kraju su svi pozvani na ples uz popularne ritmove melodija „Mi plešemo“ i „Svi marš na ples“. Pozivu su se svi oduševljeno odazvali, ali nije bilo lako završiti ovaj program za sve ljubitelje plesa. Nekoliko puta su svi glasno skandirali „Hoćemo još!“ i time dokazali da ples pozitivno utječe na ljude, da možemo plesati uz sve ritmove i tako širiti ljubav, radost, mir i prijateljstvo.

Učiteljica: Ružica Sabo